Catharina Waldenström började tillsammans med Dexter, Bichon Havanais, som kursdeltagare på VillGott´s Hund, fick "blodad tand" och utbildade sig till Instruktör och NoseWork-instruktör, sen har det bara rullat på. Tillsammans med Dexter har hon tävlat i NoseWork, hon är också tävlingsledare, sekreterare och DoftProvs-domare.
I VillGott´s Hunds regi arrangerar Catharina bland annat tävlingar och doftprov och håller Valp- och NoseWork-kurser samt är delaktig i VillGott´s Hundskola.
Catharina har läst Hundbeteendevetare och håller som bäst på att slutföra Hundpsykologutbildningen, hon tycks inte få nog av att plugga allt som handlar om hundar! På VillGott´s Hund är vi glada att kunna erbjuda två Hundpsykologer från och med våren/sommaren 2021. Redan nu kan du boka tid hos Catharina, som under utbildningen behöver praktik och därför tar emot kunder till lägre arvode, under handledning av erfaren hundpsykolog.
|
|
|